Вакцинація

Вакцина́ція (англ. vaccination) — введення антигенного матеріалу з метою породити імунітет до інфекційної хвороби, який запобігає зараженню або ослаблює його негативні наслідки.

Вакцинація — безпечний спосіб формування захисту проти інфекцій. Слід враховувати, що імунітет проти інфекційних захворювань на все життя гарантований після перенесення лише деяких хвороб, наприклад, кору, паротиту, краснухи. Але ці захворювання можуть викликати ускладнення.

Згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні дитина отримує захист від 10 інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи і паротиту.

Щеплення проти1 доба3-5 доба2 місяці4 місяці6 місяців12 місяців18 місяців6 років14 років16 роківдорослі
Туберкульоз1 доза
Гепатит В1 доза2 доза3 дозаСхема 3 дози: 0-1-6
Дифтерії, кашлюку, правця1 доза2 доза3 доза1 ревакц2 ревакц3 ревакцКожні 10 років
Кашлюк1 доза2 доза3 доза1 ревакц
Поліомієліт1 доза2 доза3 доза1 ревакц2 ревакц3 ревакц
Хіб-інфекція1 доза3 доза1 ревакц
Кір Епідемічний паротит Краснуха1 доза1 доза

Календар затверджується наказом Міністерства охорони здоров’я України. Якщо ваша дитина з якоїсь причини не отримала щеплення згідно з календарем, вакцинація проводиться за індивідуальним графіком, який складе ваш лікар у відповідності до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України.

Першу вакцинацію проводять в пологовому будинку на 1-шу добу життя. Вакцинація проти гепатиту В – вірусу, що вражає печінку, його можливі наслідки –це хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу та раку печінки. Хронічний гепатит В – невиліковний, але його можна попередити завдяки вакцинації. Щеплення ефективно попереджає інфекцію та її хронічні наслідки в 96%.

Вакцинація проводиться тричі: на першу добу, в 2 місяці, в 6 місяців.

Друга вакцинація БЦЖ - від туберкульозу, який призводить до ураження легень, кісток, а у разі захворювання на першому році життя, висока вірогідність захворіти на туберкульозний менінгіт. Ревакцинація від туберкульозу відмінена.

В 2 місяці проводять першу вакцинацію від дифтерії - гострого інфекційного захворювання дихальних шляхів, збудник передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. У разі захворювання в горлі утворюються щільні плівки, що утруднюють дихання, токсично діють і можуть привести до летальності. Подальша вакцинація від дифтерії в 4 місяці,6 місяців ,18 місяців ,6 років, 16 років і в подальшому кожні 10 років протягом всього життя.

Від поліомієліту також вперше вакцинують в 2 місяці. Вірус передається через брудні руки, воду, харчові продукти, повітряно- крапельним шляхом, викликає параліч. Подальша вакцинація в 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років, 14 років.

В 2 місяці проводять першу імунізацію від кашлюку, який передається повітряно-крапельним шляхом, викликає спастичний кашель (кашель з репризами). Спочатку з’являється кашель, але самопочуття не порушується. Але надалі кашель в динаміці частішає і наростає, з’являється нічний кашель, який стає нападоподібним, з’являються репризи. Для діток перших 6 місяців життя характерна зупинка дихання. Подальша вакцинація в 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців.

Від правцю перша вакцинація проводиться в 2 місяці. Захворювання, що передається при потраплянні бруду у рани чи через укуси тварин, проявляється судомами, смертність від нього складає 70%. Подальша вакцинація в 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років і 16 років, а для дорослих- кожні 10 років.

Гемофільна інфекція гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка, передається повітряно –крапельним шляхом, призводить до пневмонії, менінгіту, епіглотиту, отиту, артриту, сепсису, остеомієліту.

Єдиним профілактичним захистом є вакцинація, яку проводять в 2 місяці, 4 місяці, 12 місяців.

В рік, а в деяких випадках в 9 місяців вакцинуємо від кору, краснухи, паротиту. Кір – інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, захворювання може викликати міокардит, енцефаліт, привести до летальності. Кір небезпечний для вагітних жінок: у цьому випадку зараження загрожує викиднями і серйозними порушеннями у плода.

Краснуха-вірусна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом. У дітей краснуха може бути взагалі не помічена через легкі, непостійні симптоми. Найбільшу небезпеку захворювання несе для вагітних, так, як викликає внутрішньоутробну патологію.

Епідемічний паротит –висококонтагіозна генералізована вірусна інфекція, що характеризується болісним опуханням однієї або двох привушних залоз; передається повітряно-крапельним шляхом. До ускладнень вірусного паротиту належать орхіт, мастит, менінгіт, енцефаліт, артропатія.

Вакцинація від кору краснухи і паротиту – КПК проводиться в 12 місяців і 6 років.

Також є рекомендовані щеплення, що не входять в обов’язковий перелік в нашій країні, але можуть захистити від небезпечних хвороб.

Щеплення проти2 місяці4 місяці5-6 місяців9 місяців12-15 місяців18 місяців2 роки9 років16 роківдорослі
Ротаві-русної інфекціїРотарикс 1 дозаРотарикс 2 доза
Пневмо-коковая інфекціяСинфло-рикс Або Превенар 13 1 дозаСинфлорикс Або Превенар 13 2 дозаСинфлорикс Або Превенар 13 3 дозаСинфлорикс Або Превенар 13 4 дозаПревенар 13 1 доза
Менінго-кокової інфекціїНименрикс 1 дозаНименрикс 2 дозаМенактра 1 дозаМенактра 2 дозаНименрикс Або Менактра 1 доза
Вітряної віспиВарилрікс 1 дозаВарилрікс 2 дозаВарилрікс 2 дози
Гепатит АХаврикс 720 1 дозаХаврикс 720 2 дозаХаврикс 1440 2 дози
Папілома-вірусної інфекціїЦерва-рикс 2 дозиЦерва-рикс 3 дозиЦерварикс 3 дози
Жовтої лихоманкиСтамарин 1 дозаСтамарин 1 доза
Кліщевой енцефалітуФСМЕ-ІМУН Джуніор 3 дози Ревакциація через 3 рокі, потім кожні 5 роківФСМЕ-ІМУН 3 дози Ревакци-нація кожні 5 років
Черевного тифуТІФІМ ВІ 1 доза

Запишись до лікаря онлайн

Краще заздалегідь записатись на прийом до лікаря на визначений час та день, ніж чекати в черзі! Пацієнти, які зареєструвались на прийом, будуть оглянуті саме в той час, на який вони записались.


    check_box Натискаючи на кнопку «Підтвердити», я даю згоду на обробку персональних даних і погоджуюся c політикою конфіденційності